piątek, 31 października 2014

Stefan Żeromski



Pomnik Stefana Żeromskiego jest tak ukryty w Rzeszowie, że właściwie pewnie niewielu wie, że taki istnieje. Na dodatek, żeby dostęp do niego był jeszcze bardziej utrudniony jest on ogrodzony, więc zdjęcia robiłem przez oczka siatki. Pisarz jest patronem jednej ze szkół, a ściśle mówiąc Centrum Kształcenia Ustawicznego i pomnik ten znajduje się właśnie przy budynku tej szkoły na ulicy Sucharskiego. Odwiedzam go czasami, kiedy wracam z zerówki. To chyba jeden z nielicznych w Rzeszowie pomników w kolorze żółtym. 






środa, 29 października 2014

Nitka



Pan Stanisław Nitka był krypiarzem, czyli miał taką płaskodenną łódkę i przeprawiał na niej ludzi chcących pokonać Wisłok (naszą rzeszowską rzekę). Dziś w tym miejscu jest już kładka i można nią spokojnie przejść z jednego brzegu na drugi. Pomnik znajduje się na Bulwarach. Ja często bywam tam celem karmienia kaczek i łabędzi, choć najwięcej przylatuje ostatnio gołębi. Pamiętajcie pan Nitka miał krypę, nie chrypę :)






poniedziałek, 27 października 2014

Leopold Lis Kula


Leopolda Lisa Kulę spotkamy przy placu Farnym naprzeciwko ogrodu czarno-białych motyli. Ten ogród jest przede wszystkim parkingiem i tak naprawdę jego nazwa to Biały Ogród. A Leopold Lis Kula był dzielnym oficerem Wojska Polskiego. 






 


  
Jego imię wymienione jest również na tablicy pamiątkowej z płaskorzeźbą, umieszczonej na ścianie pewnego banku, na końcu ulicy 3-Maja.  

 

niedziela, 26 października 2014

Jan Pakosławic



Najnowszy pomnik w Rzeszowie. Odsłonięty dziś, kilka godzin temu!!!. Tarcza pokaże Wam kim był Jan Pakosławic ze Stróżysk. Dowiadujemy się o tym, że Rzeszów powstał w XIV wieku. Pomnik mieści się między aleją Pod Kasztanami a ulicą Zamkową. Pakosławic stoi od północnej strony Zamku w Rzeszowie. Blisko pomnika stoi duży platan z pokaźną dziuplą, a tuż przed nią ogromny głaz, którego sensu i znaczenia jeszcze nie znam :).